E-mail Pazarlamasının Faydaları

14Oca, 2020

E-mail pazarlaması, hedef kitlenizdeki kullanıcılara e-mail göndererek ürün veya hizmetlerinizi pazarlamanızı sağlayan bir pazarlama kanalıdır. Aynı zamanda içerik pazarlaması için de en çok kullanılan pazarlama stratejilerinden biri olan e-mail pazarlaması doğru kullanıldığında size yüksek dönüşüm oranları sağlar.

E-mail pazarlaması birçok nedenden dolayı önemlidir. İşletmenizi tanıtmak için gönderdiğiniz e-mailleri, ihtiyaç duyduğunuz her türlü konuya uyarlayarak pazarlamasını yapabilirsiniz. Hedef kitlenizi istediğiniz gibi belirleyerek, içeriği hedef kitle gruplarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca, e-mail pazarlamasının önemli olmasının bir başka nedeni de oldukça ucuz olmasıdır. Herhangi bir ek maliyet olmadan, e-mail pazarlama yöntemini işletmenizin planladığı her türlü pazarlama planına dahil edebilirsiniz. E-mail pazarlamasının faydalarını sizler için listeledik;

Dünyadaki herkese ulaşma imkanı sunar

İnternet sınır tanımayan bir platform olduğundan, e-mail kampanyanızın, doğru şekilde hedeflendiğinde dünyadaki herhangi birine ulaşabilmesi mümkündür. İşletmenizin tüm dünyada faaliyet gösterme gibi bir eğilimi varsa, bu mükemmel bir araçtır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, hedef kitlenizi dilediğiniz yaş grubu, cinsiyet, konum gibi filtreler ile sınırlandırarak oluşturma imkanınız var.

Etki alanının ölçümü kolaydır

Bazı pazarlama yöntemleriyle, yatırımınızın karşılığını alıp almadığınıza emin olamazsınız. Ancak e-mail pazarlaması ile, kampanyanın etkisini kolayca ölçebilirsiniz. Örneğin, tıklama oranını görebilir ve müşterilerinizin web sitenize nasıl ulaştığını öğrenebilirsiniz. Bu şekilde, e-mail pazarlama kampanyanızın işe yarayıp yaramadığına kolayca karar verebilirsiniz.

Kullanımı kolaydır

Bir e-mail pazarlama kampanyası yürütmek oldukça kolaydır. Firmanıza uyumlu bir tasarım taslağı oluşturduktan sonra, kampanyanızda kullanmak istediğiniz görsel ve metinleri değiştirerek kullanıcılara göndermeniz yeterlidir. Aynı şekilde kampanyalarınıza başlamadan önce hedef kitlenizi segmentlere bölerek kaydedebilir ve daha sonra hazırlayacağınız tüm kampanyalara uygun hedef kitlenizi seçebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, e-mail pazarlaması büyük ölçüde göz ardı edilse de, asla küçümsenmemelidir. E-mail pazarlama kampanyalarınızı oluşturacak bir ekip kurarak veya bu hizmeti veren bir ajans ile çalışarak işinizi sizin belirlediğiniz kişilere kolaylıkla duyurabilirsiniz. Günümüzde herkesin sahip olduğu akıllı telefonlar da e-mail pazarlama kanalının bu kadar hızlı yaygınlaşmasına yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.