Etkili İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

14Oca, 2020

Web sitesi dönüşüm oranlarını ikiye katlama potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, gittikçe daha fazla firma işlerini büyütmek için içerik pazarlamasına yöneliyor.

İçerik pazarlama stratejileri, rekabetçi bir içerik pazarlama planının geliştirilmesine ve başlatılmasına odaklanır. Bu plan, işletmenizin oluşturmayı planladığı tüm orijinal içeriklerin yol haritasıdır. Bu içerik, görsel materyallerin yanı sıra yazılı materyalleri de içerebilir.

İkisini ayırmak için, içerik pazarlama planınızı “ne” , ve içerik pazarlama stratejinizi “nasıl” olarak düşünebilirsiniz.

  • İçerik pazarlaması hedeflerinize ulaşma yolunda bir strateji geliştirir: Bir strateji olmadan, şirketinizin pazarlama hedeflerini izlemek zor olacaktır. Bu, yatırımların olumsuz geri dönüşlerine ve içerik pazarlamasının neler yapabileceğinin yanlış anlaşılmasına neden olabilir.
  • İçerik pazarlaması planınızın başarısını etkiler: Bir stratejinin başarınız üzerinde büyük etkisi olabilir. Bazı kuruluşların araştırmasına göre, içerik pazarlaması stratejisine sahip firmaların, planlarının etkinliğini yüzde 25 arttırdıkları ortaya çıkmıştır.
  • İçerik pazarlaması planınızı sektörel değişikliklere uyarlar: Sektörünüzde ve dijital platformlarda firmanızın öncü ve görünür olması önemlidir. Bir içerik pazarlama stratejisi ile planlarınız değişikliklere uyarlayabilir ve içerik pazarlamanızı daha da etkili hale getirir.

Bir içerik pazarlama stratejisi geliştirme söz konusu olduğunda, birçok işletme uygun adımları izler. Hedef kitlesini araştırır, içerik takvimlerini geliştirir ve içeriklerinin performansını izlerler. Ancak bu strateji, bekledikleri sonuçları vermez. Olan şu ki, bu işletmeler genellikle doğru adımları takip ediyor, ancak önemli detayları görmezden geliyor. Sizler için içerik pazarlama stratejisi oluştururken izleyebileceğiniz adımları listeledik!

1.İçerik Pazarlama Stratejinizin Hedefini Belirleyin

İyi tanımlanmış bir hedef, birçok soruya cevap verebilir. Şirketinizin içerik pazarlamasıyla ne yapmak istediğini belirmek ve içerik pazarlama stratejinizi denetlemesi gereken kişilere beyin fırtınası yapmak için zaman ayırın. İçerik pazarlama planınızı şirket içinde denetliyor veya dijital reklam ajansı ile ortaklık yapıyor olsanız da, ölçülebilir bir hedefiniz olmalıdır. Müşteri adayı oluşturma çabalarınızı arttırmak istiyorsanız, ne kadar bir artış görmek istediğiniz konusunda net olun. Zorlu bir hedef ekibinizi zorlayabilirken, içerik pazarlama hedeflerinize ulaşılabilir olmanız önemlidir. Dikkate alınması gereken birkaç faktör, şirketinizin pazarlama bütçesi, zaman kısıtlamaları ve ekibinizin diğer sorumluluklarıdır.

2. İçerik Pazarlama Stratejinizin Hedef Kitlesini Belirleyin

İçerik pazarlamasının kritik bir bileşeni kitlenizdir – sonuçta içeriğinizi okurlar. Bu nedenle şirketler sık sık bir içerik stratejisi oluştururken bu adımı gözden kaçırmazlar. Ancak işletmelerin gelişebileceği bir alandır. Hedef kitle araştırması, içerik pazarlamasına yönelik bir strateji oluştururken oldukça değer sağlar. Bununla birlikte, en iyi içerik pazarlama stratejileri demografik özelliklerin ötesine geçmektedir. Hedef kitlelerin internette ne yaptığını araştırın. Hedef kitlenizin motivasyonlarını ve alışkanlıklarını daha iyi anlayarak içerik pazarlama stratejinizi geliştirebilirsiniz.

3. İçerik Kılavuzu Hazırlayın

Ekibinizin şirketinizin içeriğini oluşturmak ve yayınlamak için kurallar geliştirmesi gerektiğinden, bu süreç zaman ve hazırlık gerektirir.

Sonuç olarak, birçok şirket bir dizi içerik kılavuzu yazma adımını atlar. İşletmenizin bu adımı gözden kaçırmaması çok önemlidir. Kurallar olmadan, stratejinizin kalitesini ve hedefleriniz üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz. Bu nedenle içerik türlerini, içerik formatlarını, ve içerik tonunu araştıran bir rehberiniz olmalıdır.

4. İçerik Pazarlaması için Fikir Biriktirin

Başlangıçta içerik pazarlama stratejileriyle ilgili kılavuzlara göz atarken, işletmeler yeni ve orijinal içerikler için beyin fırtınası yapmanın önemini gözden kaçırıyor. Şimdi bir sürü fikriniz olsa da, bu sayı içerik birikiminiz büyüdükçe azalır. Buna engel olmak için sektörünüz ile iç içe olmalısınız; güncel haber ve değişiklikleri takip etmelisiniz. Ayrıca bu süreçte rakip analizi de yapabilirsiniz.

5. İçerikleri Yönetim Sürecinizi Takibe Alın

Dikkate alınması gereken bir diğer içerik süreci, içerik takviminizdir. Bu takvim, içerik pazarlama planınız için önemlidir, çünkü ürettiğiniz ve yayınladığınız içeriğin yanı sıra tamamlamanız gereken işler ilgili ayrıntılı bilgi verir, gerekli hatırlatmaları yapar.

6. Stratejinizin Başarısını Ölçün

Belirlediğiniz her kampanyanın sonunda, başlangıçta hedef olarak belirlediğiniz beklentileriniz ile sonuçları mutlaka karşılaştırın. Hedeflerinizin ne kadarına ulaşabildiğinizi görmek, bir sonraki stratejileriniz için çok yararlı olacaktır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.