SEO Dostu Makale Yazmak

14Oca, 2020

Tüm yazılarda olduğu gibi, SEO dostu makale ve blog yazıları yazmanın püf noktaları vardır. Okuyucunuzun ilgisini çekmek için, makalenizin yapısını düşünmeli ve ilgi çekici yazılar yazmalısınız. Okuyucularınızın, başlıklar, alt başlıklar ve açık paragraflar sağlayarak bir yazının temel kavramını anlamalarına yardımcı olabilirsiniz. İnsanlar bir makaleyi anlar ve beğenirse, sizinle etkileşime geçebilir ve yazınızı paylaşabilirler – ve bu da arama motorlarındaki sıralamanızı arttırır. SEO dostu makale yazmak için bu ipuçlarıyla başlayın!

Okunabilir, SEO dostu makale veya blog yazısı istiyorsanız, insanların sizi bulmasını sağlayacak anahtar kelimelerin çok belirgin yerlerde olması gerekir. Ancak, anahtar kelimeleri fazla kullanmak, metnin okunabilirliğini ciddi şekilde engellemektedir.

Bu yazımızda hem okunabilir hem de SEO dostu makale ve blog yazıları yazabilmeniz için ipuçları bulacaksınız.

Yazmaya Başlamadan Önce: Anahtar Kelime Araştırması!

Yazmaya başlamadan önce, anahtar kelime araştırması yapmalısınız. Hedef kitlenizin yazacağınız konuyla ilgili hangi kelimeleri kullanarak arama yaptığını tespit ederek, yazacağınız konunun başlığında ve metinde kullanmanız gereken kelimeleri belirleyebilirsiniz.

SEO dostu makale yazarken işinize yarayacak ipuçlarına bir göz atalım;

  1. Yazmadan Önce Düşünün! : Yazınızın vereceği mesajı dikkatlice düşünün. Okuyucularınıza ne söylemek istiyorsunuz veya hangi sorulara cevap vermek istiyorsunuz? Makalenizin amacı nedir? Okuyucularınızın yazının sonunda ne yapmasını, ne öğrenmesini istiyorsunuz? Başlamadan önce bu soruların cevaplarını not edin.
  2. Yazınız için bir Outline Oluşturun! : Yazınızı bir yapı gibi düşünerek parçalara bölün. Her yazıda bir giriş (Yazınızın konusunun kısa bir tanıtımı), gelişme (asıl bahsetmek istediğiniz konu ve örnekler), ve sonuç (fikrinizin veya seçtiğiniz konunun ana hatlarıyla özeti) paragrafları bulunmalıdır.
  3. Yazınız Paragraflardan Oluşmalı : Herkes paragraf kullanır, fakat herkes iyi kullanamaz. Sırf güzel görünüyor diye her yeni cümleyi yeni bir paragraf olarak yazmayın.  Her paragrafın kendi fikri veya konusu olmalıdır.
  4. Yazınızı Başlıklara Bölün : Başlıklar tüm yazıyı yapılandırırlar, bu yüzden SEO dostu makale yazarken oldukça önemli bir yerleri vardır.  Başlıklar, arama motorlarının verileri kavramasına yardımcı olur ve bu nedenle arama sonuçlarındaki sıralamanızı üstlere taşıyabilir. Okuyucularınızı yönlendirmek, yazınızı genel hatlarıyla taramasına yardımcı olmak ve makalelenizin yapısını netleştirmek için alt başlıklar kullanmalısınız. Anahtar kelimelerinizi bazı alt başlıklarda kullanmayı unutmayın!
  5. Yazınızın Uzunluğunu Optimize Edin : Makalelerinizde en az 300 kelime olduğundan emin olun. Arama motorları uzun makalelerden hoşlanır, ancak makaleniz çok uzunsa – ve okunması kolay değilse – kullanıcıları korkutabilir. Ayrıca uzun bir yazı yazıyorsanız, SEO dostu olması için yukarıda bahsettiğimiz alt başlıklar ve paragrafları kullanmanız gereklidir.
  6. Önceki Yazılarınıza Atıfta Bulunun : Şimdi yazdığınız konu hakkında daha önce de bir içerik hazırladıysanız, mutlaka o içerikten bahsedin. Okuyucular yazınızı okurken önceki içerikleriniz ile de ilgilenilir. Ayrıca önceki yazılarınıza atıfta bulunmak ve hatta link vererek yönlendirmek, makalenizi biraz daha SEO dostu yapacaktır!
  7. Düzenli Olarak İçerik Ekleyin : Web sitenize düzenli olarak yeni blog içerikleri eklemek arama motorlarına web sitenizin canlı olduğu mesajını iletir. Aktif bir web sitesi değilse, arama motorları siteyi daha az tarar ve bu arama sonuçlarındaki sıralamanızı olumsuz yönde etkileyebilir.

SEO dostu makale ve içerikler daha fazla bağlantıya, paylaşımlara, erişime ve web sitenize ziyaretçi çekmenize yol açar. Yazınıza başlamadan önce etraflıca düşünüp aklınızdaki fikirleri not ettikten sonra, konunuzla ilgili araştırmalara ve yazınızı yazmaya başlayabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.